Přijeďte k nám do Českého lesa!
...a dopřejte si prvotřídní relax v našem pivovarském hotelu.
 

Presskit – TZ a foto v ZIP (15,8 MB) Tisková zpráva v PDF (1,3 MB)

 

Až se zima sládka Chodovaru zeptá: „Cos dělal v létě?“

18. 8. 2022 – Až se zima sládka Chodovaru zeptá: „Cos dělal v létě,“ bude moci opět hrdě odpovědět: „Vařil jsem přece Zimní speciál… Vašeho Albiho!!! …a samozřejmě opět s čerstvým zeleným Žateckým chmelem“!

Konec léta se v Rodinném pivovaru Chodovar v Chodové Plané vždy nese ve slavnostním duchu. Pivní sezóna zde vrcholí každoročně nejen slavnostmi piva, pro které je v letošním roce vyhrazena sobota 20.8., ale také vařením limitované edice 13° světlého speciálu určeného pro předvánoční trh. Slavnostní várku 13° Zimního speciálu „Váš Albi“ zařadil letos vrchní sládek Rodinného pivovaru Chodovar, pan Jan Plevka, do výrobního programu na čtvrtek 18. srpna 2022.

Toto unikátní pivo se v Chodovaru tradičně vaří s dávkou čerstvého, zeleného chmele, který je brzy ráno sklizen na chmelnici Polepských blat (místa známého z muzikálu Starci na chmelu) a již kolem poledne přidán do várky piva ve varně pivovaru. V Čechách se tímto originálním způsobem uvaří jen několik málo várek ročně.

Chmelení čerstvým chmelem je časově omezeno a není vůbec jednoduché. Chmel se totiž v době sklizně musí do několika hodin usušit, jinak by se zapařil a přišel vniveč. Je tedy třeba velkých srdcí a zapálení pro pivovarské řemeslo jak ze strany kreativního pana sládka, tak pěstitele chmele. Vše je třeba naplánovat na minuty přesně a čerstvě sklizený chmel rychle dopravit do pivovaru, kde se ihned přidá do právě připravované várky piva ve varně. Tato možnost se naskytne jen po několik dnů v roce, obvykle teprve v období, kdy se chmel češe.

Patronát nad česáním chmele a jeho transportem do pivovaru v Chodové Plané převzala paní Lenka Harantová ze společnosti Chmel Polepská blata, s.r.o. Postarala se o to, že chmel, který ještě za ranního rozbřesku ve čtvrtek 18. srpna 2022 „shlížel“ z jedné z jejich chmelnic, byl v potřebném množství sklizen, naložen do auta a osobně dopraven již v poledne k nám do Rodinného pivovaru Chodovar v Chodové Plané. Tady jím byla slavnostně nachmelena speciální várka 13° piva, kterou pod dohledem sládka vařili naši zkušení vařiči, pánové Vladimír Zachariáš Zeman a Štěpán Hříbal. U této neobvyklé události nechyběli ani zástupci městyse Chodová Planá – starosta Luboš Hlačík, města Planá – starostka Martina Němečková, významní partneři pivovaru a novináři. Slavnostní várce požehnal farář Jiří Majkov.

Slavnostní okamžik zrodu Zimního speciálu

„Pro nás je to slavnostní den. Přelom srpna a září je pro nás tradičně obdobím, kdy vaříme jedno ze speciálních piv, které se pak objeví na předvánočním trhu. Také letos jsme se rozhodli zachovat v podstatě před několika lety obnovenou tradici, vrátit se zpátky v čase a pokusit se uvařit pivo tak, jak se vařilo před mnoha desetiletími, a to se zeleným chmelem, který se čerstvě dovezl přímo z chmelnice, zkrátka uvařit opět pivo bez kompromisů!“ vysvětlil obchodní ředitel Rodinného pivovaru Chodovar pan Jiří Plevka ml.

Tento Zimní speciál »Váš Albi«, který se bude díky použití čerstvého hlávkového chmele „Žateckého červeňáku“ honosit mimo skvělé chuti i výrazným aroma typickým pro tento chmel, dorazí na trh v průběhu měsíce října v 0,5 l lahvích a také v limitované edici exkluzivních třílitrových lahví.

Takové dobré pivo prostě musí patřičně vyzrát. Více než u jiných várek zde totiž platí známé pivovarnické rčení:

Výjimečné pivo potřebuje svůj čas.

 

O tomto pivu v sekci Sortiment »

Charakteristika: Váš Albi 13° Zimní speciál

Slavnostní světlý speciál připravený originálním způsobem chmelení várky zeleným hlávkovým chmelem z nové sklizně. K jeho přípravě je použito výhradně českého aromatického chmele – Žateckého poloraného červeňáku.

Tento noblesní ležák typu Märzen má plné sladové tělo harmonicky vybalancované příjemnou a velmi jemnou hořkostí ŽPČ. Ve vůni příjemné „zelené tóny“ připomínají bílá vína odrůdy Sauvignon. Sytá zlatá barva, velice jemná hořkost a říz dotváří chuťový zážitek z tohoto piva. Je vhodné např. jako aperitiv, nebo ke studeným předkrmům. Velmi dobře ladí k rybám s výraznější úpravou, nebo bílým masům se smetanovou omáčkou.

Do prodeje se ležák dostane tradičně v průběhu října.
Složení: voda z vlastní artézské studny, plzeňský ječný slad, čerstvý zelený aromatický chmel „Žatecký poloraný červeňák“.

Alkohol: 5,1 %

 
 
...
...
.
«« předchozí pauza další »» ZAVŘÍT
.

Naše tipy - co u nás můžete vidět?

Výlet do Tachova