Více interaktivity a obsahu dosáhnete nainstalováním Flash 8 pluginu a zapnutím JavaScriptu!
Nefinální
verze
fotogalerie
(1. 12. 2011)

Listopad 2011 - šestá Pivní akademie®

Poslední listopadový víkend 25.- 27. listopadu 2011 byl v Rodinném pivovaru Chodovar ve znamení již šesté Pivní akademie®, která opět poskytla všem milovníkům pivního moku, gastronomům a gurmánům v rámci relaxačně poznávacího víkendu příležitost se seznámit v prostředí jednoho z nejstarších českých pivovarů se vším, co s pivem souvisí. A navíc možnost ochutnat výjimečné Unikátní pivní menu. No, posuďte sami na 59 fotografiích z celého víkendu, které doplňují krátkou psanou reportáž v sekci Novinky. A pro účastníky tu máme ještě speciální fotogalerii!

 

V pátek 25.11. v podvečer bylo v Restauraci Stará Sladovna vše připraveno na příjezd akademiků.

Na slavnostní tříchodové večeři přivítal účastníky sládek pivovaru Chodovar pan Jiří Plevka ml.

Soudek slavnostního ležáku na uvítanou narážel i dlouholetý sládek Restaurace U Fleků pan Ivan Chramosil.

Přítomen byl i další z odborníků, šéfredaktor a vydavatel časopisu »Pivo, Bier & Ale« pan Pavel Borowiec.

 

Každý si načepoval svůj půllitr lahodného slavnostního ležáku a krátce se ostatním představil.

Na všechny pak čekala noční prohlídka pivovaru, cesta byla opět lemována »alejí« ze svíček.

Druhý den ráno přednášel jako první Ing. Vladimír Nesvadba, Ph.D., vedoucí pokusného pivovaru v Žatci.

Akademici také zahájili tradiční vaření vlastního piva v minivarně přímo v restauraci.

 

Účastníci, z nichž někteří přijeli již poněkolikáté, opět pozorně naslouchali všem přednášejícím.

Mezitím pokračovalo vaření a u minivarny se střídali akademici, aby každý přiložil ruku k dílu.

Ivan Chramosil, Pavel Borowiec, pan sládek a paní sládková neodolali společnému fotu u »pivního vánočního stromu«.

O pivním skle a belgických pivech přednášel šéfredaktor časopisu »Pivo, Bier & Ale« pan Pavel Borowiec.

 

Krom přednášení stihl dlouholetý sládek Restaurace U Fleků pan Ivan Chramosil udělit i televizní interview.

Známý odborník na kávu a také pivovlog Roberto Trevisan s připravenou čestvě namletou kávou pro pivo vařené akademiky.

Vařil se totiž »Mikulášský kávový stout« a pro zjemnění do něj byla přidána i čokoládová figurka Mikuláše. ;-)

Pak už barista a pivolog Roberto za dohledu akademiků přisypal i kvalitní čerstvě mletou kávu.

 

Následovala degustace českých i světových druhů piv. Akademici ji sice brali vážně, ale pro trochu smíchu se najde čas vždy.

Všichni byli vybaveni papírem s označením podávaných vzorků piv i tužkami,…

…aby mohli pečlivě posoudit, která piva jim byla servírována a své výsledky zapsat k ohodnocení.

Degustaci si vyzkoušel i významný balneolog a »otec pivních lázní« MUDr. Roman Vokatý.

 

Takto vypadal »Mikulášský kávový stout« našich akademiků při pohledu do minivarny.

Na postup vaření po celou dobu dohlížel a akademikům pomáhal pivní sommeliér pan Vojtěch Plevka (vpravo).

Ti, kteří byli rozhodnuti uspět a vzorky piv určit co nejlépe, se museli při degustaci velmi pozorně soustředit.

K degustaci byly servírovány výtečné placičky z pivního mláta a pár slov řekl i pan Pavel Borowiec.

 

Pak už následovala hodnocená praktická zkouška čepování piva přímo u výčepu Restaurace Stará Sladovna.

Účastnice Pivní akademie® z řad dam často svými výkony zastínily i zkušenější pány.

Čepování probíhalo pod neustálým dohledem odborníků – mimo záběr fotografa hodnotila paní sládková…

…a přísně posuzoval kvalitu i čas také ředitel Hotelu U Sládka a pravých Pivních lázní® pan Mojmír Prokeš.

 

Z povzdálí vše sledoval také pan Ivan Chramosil

…a tento dlouholetý sládek Restaurace U Fleků na závěr předvedl také svoje umění čepování.

O chvíli později byl již připraven barmanský pult pro praktickou ukázku míchání nápojů s obsahem piva.

A za pult se postavil zkušený barman pan Zdeněk Javorský. A samozřejmě jen nestál.

 

Předvedl akademikům širokou paletu míchaných nápojů, pro něž je pivo nenahraditelnou součástí či skvělým doplňkem.

Nutno podotknout, že akademici s radostí hotové drinky ochutnávali. Vždyť byly také výborné!

Vzorky vybraných druhů sladů později odpoledne jen tiše »přihlížely« přípravám na večerní událost…

A tou bylo od 19 hodin tradiční Unikátní pivní menu za přítomnosti všech význačných hostů.

 

Beerrarium Stará Sladovna bylo plné zájemců o nevšední gastronomický zážitek.

A personál restaurace se s maximálním úsilím snažil o spokojenost každého hosta.

Unikátního pivního menu se jako vždy účastnili nejen akademici, ale i zájemci z řad veřejnosti. Někteří také poněkolikáté.

Mezi významnými hosty nechyběl ani majitel pivovaru Würth ze sousedního Bavorska pan Ludwig Würth s partnerkou.

 

Hosty večera uvítali společně pan sládek Jiří Plevka ml. a pan Mojmír Prokeš.

Společně připili na zdar šestého Unikátního pivního menu a také každý pokrm a každé podávané pivo představili.

K prvnímu předkrmu bylo podáváno výtečné kultovní kouřové pivo Aecht Schlenkerla z Bamberku.

Jako odborník neodolal říci pár slov k tomuto zvláštnímu pivu svým spolustolovníkům pan Borowiec.

 

A co bylo prvním předkrmem? Tataráček s pivním dipem a bagetkou. Výborný.

U stolu s panem sládkem a paní sládkovou seděli i Roberto Trevisan, Simona Vávrová a pan Ludwig Würth s partnerkou.

Druhým předkrmem byl palačinkový měšec s houbovou náplní a k němu Zoigl Weissbierpivovaru pana Würtha ve Windischeschen­bachu.

Hlavní chod: dančí roládky s omáčkou z šípků a černého piva a s brusinkovými knedlíky a k nim Vánoční Čokoládové Pivo z Chodovaru.

 

A přišel čas ocenit akademiky: Soutěž v čepování piva měla dva vítěze. Úkolu načepovat 0,5l piva se správnou mírou a vzhledem pěny se zhostili ve shodném čase 16s.

Co předávat bylo i všem ostatním. Ti obdrželi svoje certifikáty o úspěšném absolvování akademie.

Certifikáty připravila a s milým úsměvem předávala paní sládková Yvona Plevková.

Společně s ní tradičně gratuloval i její manžel a obchodní sládek pivovaru Chodovar pan Jiří Plevka ml.

 

Zůstal čas i na skupinová fota akademiků, kteří neskrývali svoji radost z úspěšného absolutoria.

A už tu byl dezert: Hruštička v těstíčku marinovaná v pivovici s ovocným glasé a k tomu černý klášterní speciál Rochefort Trappistes.

Piva, z nichž bylo na tomto Unikátním pivním menu hostům dopřáno ochutnat v plné kráse.

Na závěr večera se pokusil pan sládek spolu s baristou a pivologem Robertem Trevisanem o zázrak.

 

Požádali sv. Josefa, patrona pivovarníků, aby přeměnil vodu na pivo. A povedlo se!!!

Nakonec byl všemi hosty při svém nástupu kompletní personál restaurace včetně provozní slečny Sabiny Lamplové a šéfkuchaře pana Pavla Čečila odměněn velikým potleskem.

Druhý den se akademici tradičně podívali na to, jak se pivo vaří u sousedů v Bavorsku a tady se také na rozloučenou nechali společně vyfotit. Nepřijedete si také Pivní akademii Chodovar zažít na vlastní kůži? Další termín je již vypsán na únor 2012!

 
« na předchozí stránku